Trichoskopia

 

 

DIAGNOZA SKÓRY GŁOWY I

WŁOSÓW

 

Z uwagi na fakt, jak wiele chorób i przyczyn ma wpływ na kondycję włosów, diagnostyka skóry głowy powinna mieć charakter interdyscyplinarny. Obok badań obrazowych rekomendujemy także analizy laboratoryjne oznaczające m.in. poziom hormonów oraz niedobory witamin i składników odżywczych. W przypadku konieczności dokonania bardziej złożonej diagnostyki nadmiernego wypadania włosów zaleca się konsultacje u kilku specjalistów: trychologa, dermatologa, endokrynologa oraz dietetyka. Tu nie ma miejsca na błędy. Pamiętajmy, że trafna diagnoza to podstawa do podjęcia efektywnego leczenia i powrotu do stanu sprzed choroby.

Diagnoza skóry głowy i włosów może obejmować różne rodzaje badań. Do najczęściej wykonywanych zaliczają się:

  • badanie trychologiczne (trichoskopia) – z zastosowaniem mikrokamery, która pozwala na zaobserwowanie m.in. nadmiaru zrogowaciałego naskórka, objawów zakażenia bakteriami czy drożdżakami,
  • badanie endokrynologiczne – TSH, FT3, FT4, estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna,
  • morfologię krwi (OB, CRP),
  • oznaczenie poziomu witaminy B12, cynku, miedzi, żelaza oraz elektrolitów – wapnia, magnezu, potasu i sodu,
  • badanie mikologiczne – w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej lub w celu identyfikacji konkretnego gatunku grzyba,
  • analiza pierwiastkowa włosa – w celu oceny stopnia odżywienia organizmu. Można wykonać dodatkowo lub alternatywnie dla oznaczenia najważniejszych pierwiastków z krwi.

BADANIE U TRYCHOLOGA

Przed badaniem mikrokamerą, specjalista trycholog wykonuje także badanie naoczne, które pozwoli porównać gęstość włosów w różnych partiach na głowie. Test przeciągania palcami po włosach ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu włosy wypadają. Jeżeli wypadnie do pięciu włosów, wszystko jest w normie (dziennie prawidłowo możemy tracić do 100 włosów). Trycholog wyrywa kilka włosów, aby ocenić kondycję i odżywienie cebulek. Następnie w oku mikrokamery może ocenić poziom aktywności mieszków włosowych, stopień odrastania włosów oraz wszelkie aspekty związane ze stanem skóry głowy.

 

BADANIE TRYCHOLOGICZNE

Kompleksowy wywiad i badanie mające na celu ustalenie przyczyny wypadania włosów.

CO ROBI TRYCHOLOG?

Trychologia to nauka o skórze głowy i stanach włosów. Trycholog poradzi sobie z różnymi rodzajami problemów ze skórą głowy, takimi jak: utrata włosów, przerzedzenie włosów, zlokalizowana i rozproszona łysina, łamanie włosów, świąd skóry głowy, problemy z łuszczeniem się i nadprodukcją sebum, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry. Specjalista od włosów ma za zadanie przeprowadzić dokładny wywiad, zbadać skórę i włosy a następnie zalecić działania mające na celu jak najszybsze pozbycie się przyczyn i objawów problemu.

CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ PO KONSULTACJI U TRYCHOLOGA?

Celem konsultacji trychologicznej jest ustalenie przyczyn zaburzeń włosów i skóry głowy oraz zalecenie odpowiedniego programu leczenia, który usunie tę sytuację. Jednym z pierwszych kroków w kierunku znalezienia źródła problemu jest zrozumienie stylu życia klienta, rodzaju pielęgnacji i stanu ogólnego zdrowia. W tym celu klient jest proszony o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących wypadania włosów w rodzinie, stylu życia, stanu zdrowia, przyjmowanych leków itp. Podczas konsultacji Trycholog będzie dokładnie badał skórę głowy za pomocą tak zwanego trichoskopu. Jest to ręczny mikroskop o wysokiej rozdzielczości połączony z ekranem komputera. Umożliwia on Trychologowi wykonywanie z bliska zdjęć skóry głowy oraz śledzenie wszelkich zmian zachodzących podczas całego procesu leczenia. Tryocholog powinien być w stanie zdiagnozować przyczyny wypadania włosów i doradzić, czy jest to stan uleczalny. Uwaga. Nie wszystkie przypadki bywają możliwe do wyprowadzenia z problemu i wyleczenia.

JAKIE ZABIEGI NA WYPADANIE WŁOSÓW SĄ DOSTĘPNE?

W leczeniu wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet dostępna jest gama naturalnych zabiegów na wypadanie włosów, jednak z uwagi na to, że przyczyny wypadania włosów u mężczyzn różnią się zasadniczo od przyczyn utraty włosów u kobiet, te zabiegi nie będą takie same. U mężczyzn terapia koncentruje się na pobudzaniu nowego wzrostu, wzmacnianiu mieszków włosowych i hamowaniu tworzenia DHT. U kobiet zabiegi mają na celu stabilizację cebulki włosa, wzmocnienie mieszków włosowych i stymulację przepływu krwi w skórze głowy, co przyczynia się do wzrostu włosów. Ważne jest, aby ustalić, że nie ma żadnych skutków ubocznych w leczeniu trychologicznym i dać wyobrażenie o tym, jak długo może trwać kuracja. W większości przypadków zabiegi dla mężczyzn będą musiały być prowadzone przez 6 miesięcy, podczas gdy zabiegi dla kobiet muszą trwać tylko przez 3 miesiące.